הרבה שואלים אותי מה עדיף טיפול פסיכולוגי קלאסי (לרוב הכוונה לטיפול פסיכודינמי) או טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אז הנה כמה עובדות על שני הטיפולים שיכולות לשפוך אור על השאלה הזו:

1. חשוב שתדעו ששני הטיפולים יחד לגמרי יכולים להיות במקביל ואף לא אחד מהם יכול להזיק לשני.
2. דבר נוסף, צריכה להישאל השאלה מה אני רוצה לפתור בחיי, אם דובר בבעיה מורכבת מאוד מהעבר הקשורה גם להורים או לסיטואציות רבות שקרו לי בילדות ועבר לא פתור שמשפיע על המטופל כיום, אז התשובה היא לגמרי טיפול הקלאסי, אך במידה ומדובר בבעיה ספציפית בהווה שלנו הקשורה ברגש שלילי (לרוב חרדה או דכאון) טיפול קוגניטיבי התנהגותי לגמרי הטיפול היעיל ביותר לכך.
3. טיפול קוגניטיבי התנהגותי נוצר משילוב של שני זרמים מתחום הפסיכולוגיה- קוגניציה וביהיביוריזם (פסיכולוגיה התנהגותית)  וצבר תאוצה בעיקר באמצע שנות ה70, לעומת הטיפול הקלאסי שקיים כבר יותר מ150 שנה, ככה שניתן לומר שזה תחום יותר מודרני.
4. בהמשך לסעיף הקודם, מדובר בטיפול המתמקד בבעיה הקיימת למטופל בהווה ולא דש יותר מידי בעבר ובקשרים עם דמויות מרכזיות בחיינו כמו הטיפול הקלאסי שאנחנו מכירים, יש כמובן התייחסות לעבר אבל היא מאוד מינורית ועיקר העבודה היא על מה שקורה כאן ועכשיו.
5. בשל העובדה שמדובר בטיפול ממוקד בעיה הוא גם קצר מועד ועומד על ממוצע של 10-25 מפגשים למבוגרים ו10 מפגשים לילדים (אם כי חרדה חברתית לרוב מצריכה מספר גבוה יותר של מפגשים) לעומת הטיפול הקלאסי שיכול לקחת שנים על גבי שנים לכן הוא חוסך לנו זמן וכתוצאה ישירה גם כסף.
6. בטיפול הקלאסי מה ששולט הוא יותר הדיבור וההקשבה המלאה של המטפל, בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יש צורך הרבה יותר גדול של אקטיביות גם מצד המטפל שעליו לתת הסברים פסיכו-חינוכיים לאורך כל המפגשים ולהיות מקור לידע והבנה למטופל (המתבטא גם בנתינה של שיעורי בית) וגם מצד המטופל שעליו לעשות שיעורי בית וניסויים התנהגותיים גם בזמן טיפול וגם בבית בנוסף בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי חייב להיות שיתוף פעולה מלא משני הצדדים אחרת לא נוכל לפתור .