הרגשתי שאני בתוך רכבת הרים, אני יודעת בדיוק מתי היא מתחילה אבל לא יודעת מתי היא מסתיימת הדבר הבטוח היחיד הוא שאין לי שליטה בכלל

חרדה מתבטאת בעיקר בדאגה, פחד, מועקה, חוסר שליטה/אונים, רעד בגוף, לחצים בחזה, דופק מהיר, כאבי ראש ובחילות ועוד (יכול להיות שאתם מרגישים ר חלק מאלה כמובן), מה שבטוח אתם מותשים מהתחושה הזאת ובעיקר מההימנעות שמגיעה איתו שפשוט מורידה לכם משמעותית את איכות החיים.
.לפני שאסביר לכם מה אנחנו עושים בטיפול בחרדה, כמה מילים על מה היא בכלל חרדה

פחד מול חרדה

הפחד מקיים תפקיד הישרדותי חשוב במפגש עם דברים המהווים עלינו איום, כך למשל במקרה בו אנו
פוגשים בדב גריזלי, המהווה סכנה ממשית עבורנו, הפחד יעזור לנו לברוח או לתקוף, בכך שהוא מפעיל את כפתור “הסכנה” ומיד הוא היה מבין שעליו להילחם או לברוח, אלמלא המנגנון הזה האדם אינו היה יודע שנשקפת סכנה לחייו ורוב הסיכויים שלא היו נשארים בני אדם הרבה זמן בעולם.
החרדה לעומת זאת עולה בשל מחשבות שליליות ואף קטסטרופאליות, ללא קשר לסכנה ממשית המאיימת עלינו. במקרה כזה נוצרת שרשרת תגובות פיזיולוגיות, קוגניטיביות, רגשיות והתנהגותיות שאינן משרתות
אותנו בחיים היומיומיים וודאי לא ברמה ההישרדותית.

דוגמא לחרדה- חרדת מבחנים, דיבור מול קהל, נהיגה.

 חוויה של פחד היא חוויה נורמטיבית, כאשר הפחד הופך להיות מציף, פוגע בתפקוד וגורם להימנעות מפעולות שהאדם היה רגיל לעשות בעבר, לרבות הימנעות ממה שמפחיד אותנו, אפשר לקורא לפחד בשם חרדה.

ישנם כמה מרכיבים עיקריים לחרדה:

1. מרכיב מחשבתי: דאגות בלתי פוסקות, מחשבות ללא שליטה על החרדה ובעיקר מחשבות קטרסטרופליות שהולך לקרות הגרוע מכל.
2. מרכיב גופני: דופק מהיר, הזעת יתר בגוף, הזעה, מתח שרירים גבוה, רעד, בחילות, כאבי ראש, לחץ בחזה, כאב בטן, סחרחורת וכדומה.
3. מרכיב רגשי: פחד, לחץ, חוסר אונים, מועקה, חוסר שקט ובעיקר רצון לברוח.
4 המרכיב התנהגותי: המנעות מגורם הפחד או מגורמים המזכירים את הפחד כמו לדוג אדם הנתקע במעלית וחווה שם התקף חרדה ימנע מלעלות שוב מעלית הזו, הימנעות מלנהוג בכביש מהיר בגלל שבעבר האדם עבר שם התקף חרדה. 

זה לא חייב להיות ככה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא היעיל ביותר לכך, התקשרו עוד היום ל0522571724, אשמח לעזור לכם בתהליך

  • חרדה כללית מתאפיינת בעיקר בדאגות חוזרות ונשנות בכמה תחומי חיים שונים לדוג’ אדם הסובל מהתקפי פאניקה, חרדת בריאות וחרדת ביצוע.
    חרדה ספציפית – מכונה גם פוביה ומתייחסת לפחד מגורם ספציפי כמו למשל פחד מגבהים, נהיגה, מבחנים ועוד, ניתן לקרוא עליה בהרחבה באתר.  
  • חרדה חברתית – הבאה לידי ביטוי בפחד לדבר מול אנשים, פחד מביקורת ושיפוט המובילים להימנעות מהיכרות או מפגשים עם אנשים אחרים, ניתן לקרוא עליה בהרחבה באתר.
  • חרדת בריאות– באה לידי ביטוי בפחד מפני בדיקות דם, תחושה תמידית של דאגה וכתוצאה מכך או המנעות מללכת לרופאים/ לבצע בדיקות או מהפרזה של קריאת חומר, ביצוע מופרז של בדיקות רפואיות והליכה לרופאים במטרה למצוא בעיה גם אם היא לא קיימת, מישושים בלתי פוסקים של הגוף ועוררות יתר לכל דבר שקורה בגוף.
  • התקפי חרדה/ פאניקה – הופעתם של סימני החרדה הגופניים באופן פתאומי והרגשה של חווית התקף לב אשר מופיעה פעמים רבות במקומות הומי אדם.  

חרדה בילדים.

חווית הפחד היא חוויה מוכרת לכולנו, לגטימית ואף הכרחית. בתקופת הילדות היא מהווה אבן דרך בגדילה של ילדים ולמידתם להתמודד עם שינויים בחיים. בדרך כלל פחדים אלו חולפים. כאשר הפחד אינו חולף, כאשר הוא מופיע יחד עם רגרסיה בהתנהגות של הילד או פוגע בתפקוד הרגיל שלו (כמו למשל ביכולתו ללכת לבד לבית הספר או להיפרד כראוי מהוריו בכניסה לגן) ייתכן שהפחד הפך לחרדה. במקרים אלו נדרש טיפול בחרדה על מנת לסייע לילד להתגבר על החרדה ולאפשר לו לחזור למסלול התפתחותו התקין. 

מזהים חרדה אצל ילדכם? טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא יעיל ביותר גם בקרב ילדים, התקשרועוד היום לשיחת ייעוץ ללא עלות למספר 052-2571724 

טיפול בחרדה

המטפל עוזר למטופל להבין את דפוסי החשיבה שלו המביאים אותו לחרדה ולזהות התנהגויות שלא יעילות (לרוב מדובר בהימנעויות ולכן העבודה כאן תהיה התגברות על ההימנעות) ובשיתוף פעולה מצד המטפל והמטופל יוצרים תכנית טיפול הכוללת עבודה בקליניקה לצד עבודה בבית (שיעורי בית שהמטופל חייב לבצע כדי להמשך בטיפול) או בסביבה של המטופל, הכל נעשה בצורה הדרגתית לפי שלבים מהקל אל הקשה כדי להיטמע בחייו של המטופל בצורה כמה שיותר יעילה ונכונה.

כל המחשבות וההתנהגויות החדשות וכן המסקנות מהטיפול נכתבות במחברת. זו נשארת אצל המטופל גם לאחר הטיפול, על מנת שיוכל להיעזר בה גם ללא סיוע חיצוני של איש מקצוע. מכאן, שיתרונו הגדול של הטיפול הוא, הוא בכלים שמעניק למטופל להתמודד עם חרדותיו באופן עצמאי.

השגת היעדים של התוכנית תלויה רבות בעבודה של המטופל בין מפגש למפגש, וכן בשיתוף הפעולה בין המטפל למטופל מאפשר השגת תוצאות תוך זמן קצר, שהשפעותיהן ניכרות לאורך זמן רב. מטופלים רבים רואים תוצאות גם לאחר שבועות ספורים בלבד.


אם את/ה מזדהה עם מה שכתוב כאן,התקשרו עוד היום ל052-2571724 , אשמח לסייע לך בהתמודדות עם החרדה ולהקנות לך כלים שיוכלו להוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים שלך ובאושר הפנימי, זכור, לכל אדם מגיע להיות מאושר ולהרגיש טוב.